Milokraj

CD projektu Milokraj (Tomáš Liška & Marta Topferová) získalo nominaci na Cenu Anděl 2013 v kategorii World Music!

Milokraj je hudební projekt a stejnojmenné album vizionářské autorské dvojice Marta Topferová & Tomáš Liška, v němž vzkřísili motivy známé z tradiční české a moravské lidové hudby.

Pro tyto tuzemské muzikanty, znamená album návrat domů: probouzí se tu vědomí, že ať už se živí nebo skutečně vyžívají v jakémkoliv jiném hudebním světě, jejich rodné etnikum se v nich nemůže ztratit.

S odstupem a nadhledem se Milokraj dívá na minulost a hrdě se chlubí národními tradicemi, které pomalu upadají v zapomnění. Na folklór odkazují nové skladby svými čistými harmoniemi, přirozenou melodikou, křehce melancholickou poetikou, použitými nástroji a texty o základních lidských citech a pocitech. Bez frází, banalit a klišé se zabývají láskou v mnoha podobách, smutkem i radostí, trápením, osudem. Autoři textů jsou různí a podivuhodně spojují výrazový jazyk lidové tradice s pocitovým světem dnešní mladé generace.

Výsledkem je pokorná, čistá, po řemeslné stránce dokonale zvládnutá a přitom originální hudba, ke které si Topferová a Liška pozvali jedny z největších osobností současné české a slovenské hudební scény.

Jsou jimi Stanislav Palúch (SR) na housle, David Dorůžka (ČR) na kytary a Marcel Comendant (Moldavie) na cimbál.

Muzikanti se otevřeli všem vlivům a inspiracím a působí jako hodně uvolněné seskupení invenčních hudebníků, kteří se inspirují navzájem a zároveň působí jako tým. Podařilo se jim naprosto funkčně a přirozeně skloubit harmonické, rytmické, melodické a textové inspirace tuzemským folklórem s jazzem, soudobou klasickou hudbou a dalšími styly a udělat tak z české a moravské lidové hudby světovou záležitost.

V prosinci 2013 Milokraj boduje na světové hitparádě World Music Charts! Naskočil rovnou na osmou příčku a v lednu 2014 postoupil na šestou pozici! V České republice je to prozatím největší úspěch v konfrontaci se světovou scénou. V hitparádě hlasuje na padesát rozhlasových redaktorů a publicistů ze světa World Music.

This site is registered on wpml.org as a development site.