BIO

Z MÉHO HUDEBNÍHO SVĚTA MŮŽETE

DOSTÁVAT NOVINKY

!
Něco se pokazilo. Zkuste to prosím později.

Tomáš Liška je basista a skladatel původem z Rakovníka. Jeho žánrový rozsah je široký. Od projektů kombinujících jazz a elektroniku, přes více než jedenáct let trvající spolupráci s Robertem Křesťanem a skupinou Druhá tráva, až po působení v kapelách Beaty Hlavenkové, Lenky Dusilové, Luboše Maliny, nebo Michala Nejtka.

Jeho ryze autorská kapela Invisible World dostala před šesti lety finální podobu a obsazení. Tato formace sklízí poklony po celém světě. Krom virtuozních výkonů jednotlivých členů, je kapela ceněna pro svůj osobitý projev a citlivou fúzi autorské hudby, jazzu a world music.

Tomáš Liška studoval kontrabas na Konzervatoři a VOŠ J. Ježka v Praze. Následně pokračuje v magisterském studiu na prestižní berlínské univerzitě Jazz Institut Berlin, pod vedením renomovaných hráčů a pedagogů Grega Cohena a Johna Hollenbecka. Je nositelem několika cen z významných jazzových festivalů a workshopů zejména v Polsku, Belgii a ve Španělsku.

Tomášovo debutové sólové album „Invisible World“ (2009), obdrželo cenu Tais Awards a nominaci na Cenu Anděl. Stejně tak jako následující alba Milokraj, Bercheros Odyssey, Fragile Bliss a Invisible Faces. Za album Hope získal Cenu Anděl 2020.


Svou hudební dráhu začíná v 18 letech hrou na basovou kytaru. Od roku 2000 se věnuje studiu hry na kontrabas na Konzervatoři Jaroslava Ježka ( KJJ ) v Praze u prof. Petra Kořínka. V roce 2004 zakončil studium na KJJ a téhož roku je přijat na jazzovou V.O.Š. Jaroslava Ježka k prof. Jaromíru Honzákovi.

2005 – zúčastňuje se finále jazzové soutěže Getxo Jazz ve Španělsku s triem Davida Dorůžky, se kterým pravidelně spolupracuje dodnes.

2007 – účastní se mezinárodního jazzového workshopu v polském Lesznu pod vedením předních polských jazzových osobností jako Michal Tokaj, Piotr Baron, Piotr Wojtasik, Michal Baranski a Lukasz Zita. Zde je oceněn titulem nejlepšího basisty workshopu.

2008 pravidelně spolupracuje s vynikající interpretkou jihoamerické hudby – Martou Topferovou.

2008 – účastní se masterclass workshopu v Itálii, pod vedením předních amerických jazzových osobností, jako je Joey DeFrancesco, Benny Golson, Bobby Durham, Jimmy Cobb, Alberto Marsico a Buster Williams. I na tomto workshopu je oceněn jako nejlepší basista dílny.

2009 – se účastní se skupinou Points 22. finále mezinárodní sotěže jazzových standardů v polské Siedlci a získávají cenu poroty.

2009 – získává PRVNÍ CENU na mezinárodní soutěži instrumentalistů v polské Lomze. Jako jediný ze soutěžících vystupuje sólově!

2009 – s kapelou Points vyhrává, jako první v České republice, prestižní mezinárodní jazzovou soutěž ve španělském Getxu! Do finále se Points dostali výběrem z více než 80 nahrávek z celé Evropy, Středního východu a Ruska. Tímto vítězstvím si zajistili účast na festivalech po celé Evropě.

2009 – získává cenu nejlepšího basisty na prestižní soutěži v belgickém Hoeilaartu. Points získali celkově druhé místo a trumpetista Miroslav Hloucal nejlepšího sólistu soutěže.

2009 – vydává u vydavatelství Animal Music své debutové CD pod názvem Invisible World. K nahrávání oslovuje Davida Dorůžku na akustickou kytaru, Daniele di Bonaventuru na bandoneon a hosty Tomáše Reindla na tabla a zpěvačku Martu Topferovou.

2010 – album „Invisible World“ je vybráno Českou Jazzovou Společností jako druhé nejlepší album roku 2009. Porota je složená z více než 60 předních českých hudebníků, jazzových dramaturgů, nahrávacích společností, producentů, publicistů a hudebních managerů.

2010 – album „Invisible World“ získává nominaci na hudební cenu Anděl 2009 v kategorii Jazz & Blues.

2010 – jako člen skupiny Druhá tráva absolvuje v následujících dvou letech několik turné po USA

2011 – se skupinou Druhá tráva natáčí alba Marcipán z Toleda a Shuttle To Bethlehem, která jsou více než kladně přijata veřejností a odbornou kritikou. Album Marcipán z Toleda získává cenu kritiků – Anděl 2011.

2012 – vydává album Daily Specials s americkým kytaristou a producentem Stevem Walshem.

2012 – studium Masters Programu na prestižní berlínské univerzitě – Jazz Institut Berlin, pod vedením amerických lektorů Grega Cohena a Johna Hollenbecka.

2013 – vydává společně s Martou Töpferovou sólové autorské album Milokraj. Sbírka autorských písní čerpá z českého a moravského folklóru a dalších slovanských vlivů. Ke spolupráci byli přizváni Stano Palúch – housle, Marcel Comendant – cimbál a David Dorůžka – kytara.

2014 – album „Milokraj“ získává nominaci na hudební cenu Anděl 2013 v kategorii World Music.

2014 – vydává sólové album Bercheros Odyssey, za které je nominován na cenu Anděl 2014. Představuje zde novou koncepci psaní hudby, v sestavě komorního česko-německého kvinteta Pénte, s dechovými a smyčcovými nástroji.

2015 – s projektem Fragile Bliss vydává eponymní album, které vydává vydavatelství Animal Music. Na albu se Tomáš Liška autorsky podílí čtyřmi skladbami. Na albu účinkuje Luboš Malina – banjo, flétny, Michal Nejtek – klavír a Tomáš Liška – kontrabas.

2016 – s mezinárodním kvartetem Mamatohe vydává u vydavatelství Animal Music stejnojmené album. Spolu s českými zástupci, kotrabasistou Tomášem Liškou a saxofonistou Marcelem Bártou, hrají na albu mexický pianista Mark Aanderud a argentinský bubeník Hernán Hecht. Tomáš Liška se na albu autorsky podílel.

2016 – album Fragile Bliss získává nominaci na Ceny Anděl v kategorii Jazz & Blues.

2016 – se skupinou Points – Rataj Quintet vydává album ‘2016’, na kterém se autorky podílí.

2017 – se skupinou Invisible World vydává své čtvrté sólové album Invisible Faces. K ustálené sestavě (Nikola Zarić – akordeon, Efe Turumtay – housle, Kamil Slezák – perkuse, Tomáš Liška – kontrabas) je přizván jako host David Dorůžka na kytary.

2018 – Album Invisible Faces získává nominaci na Ceny Anděl v kategorii Jazz & Blues.

2018 – se skupinou Invisible World je vybrán do oficiální selekce největší světové World Music konference WOMEX 2018 v Las Palmas de Gran Canaria a získávají prime time v sále filharmonie – Auditorio Alfredo Kraus.

2018 – se skupinou Invisible World vyráží na své první turné po Japonsku.

2019 – je přizván do mezinárodního projektu Turumtay / Erdogan / Liska / Dés. Tento unikátní kvartet tvoří turecký virtuos na bezpražcovou kytaru – Cenk Erdogan, dále mad`arský perkusionista András Dés, turecký houslista Efe Turumtay a na kontrabas Tomáš Liška.

2021 – HEMI Music Awards – s kapelou Invisible World finalistou mezinárodní soutěže.

2021 – Držitel Ceny Anděl 2020 za album Díl první se skupinou Druhá tráva v kategorii Folk!

2021 – Držitel Ceny Anděl 2020 za album Hope v kategorii Jazz!

2022 - vydává první výukový set na kontrabas Posuň basu

2023 - Držitel Ceny Anděl 2020 za album Díl první se skupinou Druhá tráva v kategorii Folk!

This site is registered on wpml.org as a development site.